Від постачання зброї до інвестицій у виробництво: ЄС змінює стратегію підтримки України.

ЄС вкладає гроші в українське виробництво
ЄС вкладає гроші в українське виробництво

Україна зробила значний прогрес у виробництві своїх власних самохідних гаубиць "Богдана". За два роки випуск таких гаубиць збільшився з шести до більше ніж 20 одиниць на місяць. Це стало можливим завдяки масштабним інвестиціям європейських партнерів, які підтримують українську оборонну промисловість замість безпосередніх поставок зброї, повідомляє The Washington Post.

8 квітня Європейський Союз оголосив про виділення нового траншу в розмірі 1 мільярда євро на виробництво артилерії. Ці кошти надійшли із прибутку від заморожених російських активів і є частиною загального пакету в 20 мільярдів євро, запланованого для підтримки оборонної промисловості України протягом наступного року.

"По-перше, це дешевше. По-друге, це швидше. По-третє, ви скорочуєте транспортні та логістичні витрати і час. По-четверте, це допомагає економіці зростати," - пояснила Катаріна Матернова, посол ЄС в Україні, переваги такої моделі співпраці.

Гаубиця "Богдана" калібру 155 мм здатна стріляти на відстань до 40 кілометрів і стала першою українською артилерійською системою калібру НАТО. За словами директора агентства оборонних закупівель Міністерства оборони Арсена Жумаділова, наразі понад 85% компонентів виробляються в Україні, а до кінця року цей показник має зрости до 95%.

"Зараз самохідні гаубиці виробляються в Україні в кількостях, які не мають аналогів у Європі," - зазначив Жумаділов. За його словами, існує прямий зв'язок між обороноздатністю України та безпекою всього континенту: "Якщо Україна впаде, Європа не зможе протистояти росіянам так само ефективно, як ми."

Ця модель співпраці вигідна для обох сторін. Європейські країни можуть використовувати Україну як випробувальний полігон для розробки нових засобів озброєння, таких як дрони, у виробництві яких вони не мають великого досвіду. У той же час Україна зміцнює свої виробничі потужності та стає менш залежною від зовнішніх поставок зброї.

Деякі європейські країни також надсилають своїх військових на навчання до України, щоб отримати бойовий досвід. В одному з нещодавніх інтерв'ю командувач данської армії оголосив про плани відправити більше солдатів до України з навчальною метою.

"Україна випереджає усіх інших і використовує західні системи ефективніше, ніж західні країни здатні їх використовувати," - зазначив Ніко Ланге, колишній німецький оборонний чиновник, який зараз є співробітником Центру аналізу європейської політики.

Виробництво самохідних гаубиць ще недостатнє для досягнення перемоги в війні, але воно значно покращує обороноздатність України та створює основу для довгострокового розвитку національної оборонної промисловості в тісній інтеграції з європейським оборонним сектором.


Читайте також

Реклама