Вербна неділя 2025: історія свята, традиції, обряди, заборони.
12.04.2025
572

Журналіст
Шосталь Олександр
12.04.2025
572

Українці відзначають Вербну неділю, яка є великим православним святом. Це свято присвячене урочистому входу Ісуса Христа в Єрусалим перед Його смертю та стражданням. З цієї нагоди в церквах освячують гілки верби і прикрашають ними будинки та ікони. У 2025 році Вербна неділя випадає на 13 квітня.
Традиція освячувати гілки верби у цей день походить від іудейського звичаю привітати Ісуса в Єрусалимі пальмовими гілками. Українці використовують вербові гілки, оскільки пальми в Україні не ростуть. Верба символізує ознаки пробудження природи та початку нового життя після зимового сну.
Підготовка до свята починається за кілька днів, коли зрізають гілки верби і ставлять їх в воду, щоб вони розпустилися. Святкування Вербної неділі розпочинається ввечері в суботу, коли в церквах відбуваються богослужіння й освячення верби. У неділю також проводяться служби у церквах, де священики кроплять вербові прутики святою водою. Після церковної служби люди приносять освячені гілочки додому, де кладуть їх біля ікон і зберігають протягом року. Також є традиція легенько шмагати по спині всіх членів сім'ї вербними прутами для залучення сили, здоров'я та достатку.
Вербна неділя є днем Великого пісту, тому в цей день заборонено споживати м'ясо, яйця та молочні продукти. Дозволяється їсти рибу та трохи червоного вина. Перед Вербною неділею є ще свято Лазаря, коли Христос воскресив Лазаря з мертвих. Після Вербної неділі починається Страсна седмиця – тиждень перед Великоднем, який присвячений останнім дням Ісуса Христа на землі.
Свято Вхід Господній в Єрусалим було встановлено християнською церквою в Єрусалимі у IV столітті. На Русі це свято з'явилося в X столітті і отримало назву Вербна неділя. Свято відзначає урочистий вхід Ісуса Христа в Єрусалим перед Великоднем у 33 році. Христос в'їхав до міста на віслюку, що символізує мир, і був зустрітий жителями, які сипали квіти та поклали одяг на його шлях. Проте, Христос прийшов у Єрусалим не для земної влади, аби понести мученицьку смерть за спокутування гріхів. Через п'ять днів ця сама толпа кричала: "Розіпни Його...!".
Також існує язичницька версія про виникнення Вербної неділі, згідно з якою прообразом свята став давньослов'янський обряд Вербохліст, що був присвячений родючості та силі волі, які символізувала верба.
З Вербною неділею пов'язано безліч традицій та обрядів, які спрямовані на залучення здоров'я, багатства, добробуту, успішного шлюбу та щасливе материнство. У цей день заборонено робити домашню роботу, готувати гарячі страви та займатися важкою фізичною працею. Також не рекомендується сваритися, виражати негативні думки, переглядати телевізор чи комп'ютерні ігри. Замість цього, можна висловлювати побажання здоров'я та щастя віршами, або використовуючи лозу та вербові гілочки.
У Вербну неділю варто дотримуватись пісту. Великий сорокаденний піст перед Великоднем передбачає обмеження в споживанні м'яса, яєць та молочних продуктів. Замість цього можна вживати рибу та трохи червоного вина.
Читайте також
- Розслідувач пояснив, як Росія роздмухує конфлікти в українському суспільстві
- Дівчинка вилізла на кондиціонер на восьмому поверсі і налякала дніпрян
- Росія відправила у космос українського пілота-зрадника
- ЦРУ розсекретило звіт про напад інопланетян на радянських військових
- Чи здатен Трамп бути лідером США: лікар президента показав результати його медогляду
- Білборди з Путіним та заборона українських свят: як живуть українці в окупації