Кільський інститут: Європі варто переглянути боргову політику для зміцнення безпеки.


Група експертів, включаючи директора Дослідницького центру міжнародних фінансів Кільського інституту Крістофа Требеша, здійснила дослідження, аналізуючи фінансування оборонних витрат у 22 країнах протягом останніх 150 років - з 1870 по 2020 рік. Вони зібрали та проаналізували статистику державних витрат, податкових надходжень та боргів.
Результати аналізу показали, що більшість країн протягом півтора століття фінансували оборонні витрати, використовуючи дефіцит бюджету та запозичення, іноді супроводжуючи це підвищенням податків. Зменшення інших державних програм, таких як освіта, охорона здоров'я, соціальне забезпечення, було рідкісним винятком.
Експерти особливо звертають увагу на помилку Великої Британії у 1930-х роках. Британське казначейство, керуючись принципами збалансованого бюджету, не інвестувало в оборону до 1937 року, незважаючи на зростання військової потужності нацистської Німеччини. Негативні наслідки цієї фіскальної політики стали катастрофічними під час Другої світової війни.
"Німеччина та Європа повинні уникати серйозної помилки британської фіскальної політики та діяти швидко та рішуче", - підкреслює Требеш.
Експерти виділяють три основних методи фінансування зростаючих оборонних потреб: державні запозичення, підвищення податків і зменшення інших бюджетних видатків. Однак останнє рідко використовується і є менш ефективним.
"Як теорія, так і наші емпіричні результати підтверджують, що Німеччина та Європа мають спиратися на державне запозичення, щоб швидко збільшити витрати на оборону", - зауважує Требеш.
Аналітики Кільського інституту наголошують на російській агресії як на головній загрозі для європейської безпеки.
"Безпека Європи не може бути під загрозою через фіскальні правила, такі як обмеження оборонних витрат. Німеччина та Європа повинні швидко і достатньо інвестувати в оборону, щоб стримати подальшу агресію Росії", - зазначено у дослідженні.
Експерти пропонують комплексний підхід для вирішення проблеми, включаючи скасування обмежень на оборонні витрати, створення спеціальних механізмів фінансування на європейському рівні, розробку стратегії управління борговим навантаженням через збільшення податкових надходжень та стимулювання інновацій в галузі оборони.
"Велика війна в Європі обійдеться набагато дорожче, ніж витрати на ефективне стримування сьогодні", - попереджає Требеш.
Читайте також
- Британські винищувачі тричі за тиждень перехоплювали російські літаки над Балтією
- Не Харків і Суми: екскомандувач НАТО назвав місто, яке є стратегічною метою Путіна
- Окупанти атакували FPV-дронами евакуаційне авто
- Зеленський розкрив масштаб порушень Росією "Великоднього перемир'я" на фронті
- Великоднє привітання Президента України 2025: єдність нації та ситуація на фронті
- Втрати ворога станом на 20 квітня 2025 – Генштаб ЗСУ