ЄС може скасувати торговельні пільги для України.


Єврокомісія може не продовжувати пільговий режим торгівлі для України
В Єврокомісії можуть не продовжувати пільговий режим торгівлі для України, який закінчується у червні, в його поточній формі, але вже розпочалися технічні перемовини про нові умови торгівлі.
За даними RMF24, Єврокомісія не планує знову продовжувати особливий пільговий режим торгівлі з Україною після 5 червня, який ввели у 2022 році для підтримки української економіки. Водночас не йдеться про повернення до режиму торгівлі, що існував до повної війни - це було б великим ударом для України, експорт до ЄС якої ще більше збільшився за останні роки.
Як варіант розглядають домовленість в рамках Поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі (DCFTA), яка може передбачати встановлення квот на окремі види агропродукції з України та додаткові запобіжники. Такий формат може сприяти поступовій інтеграції України на єдиний ринок Євросоюзу і підготувати її до майбутнього членства.
"Більшість міністрів сільського господарства висловлюються на користь більш стабільної угоди DCFTA, аніж продовження теперішнього режиму... Перевагу віддають рухатися у напрямку DCFTA, де будуть визначені нові обсяги експорту та імпорту", - зазначив єврокомісар з сільського господарства Крістоф Гансен, додавши, що це було б "найкращим рішенням".
За інформацією RMF FM, в Єврокомісії вже розпочалися переговори з Києвом щодо нової домовленості про торгівлю - наразі на технічному рівні, а основні переговори повинні початися найближчим часом.
Не названий співрозмовник видання в Єврокомісії очікує, що торговельні заходи підтримки України будуть скромнішими і обсяги сільськогосподарського імпорту з України до ЄС зменшаться. Він пов'язує це зі змінами у керівництві Єврокомісії та приходом на посаду єврокомісара з питань торгівлі представника Словаччини Мароша Шефчовича замість латвійця Валдіса Домбровскіса. Позиція Словаччини щодо торгівлі з Україною ближча до позиції Польщі.
Співрозмовники RMF FM в ЄК говорять, що питання дуже чутливе, оскільки з одного боку у ЄС хочуть залишити для України якнайсприятливіші умови для підтримки її економіки в умовах війни, а з іншого боку бояться незадоволення європейських фермерів.
Читайте також
- ПФУ дозволив оформляти довідку про доходи пенсіонера ще одним способом
- Супермаркети оновили ціни на яйця: скільки коштують "Квочка" та "Ясенсвіт"
- Доплати не для всіх: пенсіонерам пояснили, хто має право на вікові надбавки
- Водії можуть втратити права через борги: кому терміново потрібно сплатити рахунки
- Українці можуть втратити тимчасовий захист: у Європі зробили важливу заяву
- Циклон Zion та антициклон Olivia: синоптик Діденко сказала, скільки ще терпіти зиму посеред весни